Uczymy Fotografii analogowej oraz ciemni

ciemnia

Tak jak kino nie zabiło teatru, a telewizja radia, tak i fotografia cyfrowa nigdy nie zabije analogowej. Mówi się, że zdjęcia samemu naświetlone w ciemni mają duszę. Na tych zajęciach nauczymy się, jak wyciągnąć z nich wszystko, co się da.

Warsztat fotografii analogowej i ciemni prowadzony jest w profesjonalnej, rodem z ubiegłego stulecia, ciemni fotograficznej znajdującej się w naszym studiu w Stalowej Woli. Nauczycielami starej fotografii są najlepsi z najlepszych w naszym regionie, wieloletni fotografowie, którzy swoją przygodę z fotografią zaczynali wiele lat temu, kiedy jeszcze nikt nie myślał o tym, że zdjęcia będziemy zapisywać na plastikowych kartach, a odpowiednią czułość będziemy ustawiać kliknięciem przycisku.

Fotografia analogowa przeszła na inny poziom, techniki ciemniowe czy chemia stają się domeną wybranych – artystów i pasjonatów, którzy od fotografii oczekują czegoś więcej niż obejrzenia jej na wyświetlaczu aparatu.

Co na kursie?

Na zajęciach dowiemy się jakie są główne różnice między fotografią cyfrową a analogową. Jakie są rodzaje aparatów analogowych oraz jakie każdy z nich ma właściwości. Powiemy na co należy zwracać uwagę w fotografii czarno-białej, do czego służą filtry barwne, czym jest pomiar światła, badanie ekspozycji. Nauczymy się korzystać ze światłomierza. Każdy spróbuje swoich sił w pracy w ciemni fotograficznej, przy powiększalnikach, chemii, kuwetach i całym sprzęcie analogowym. Cały kurs opiera się na praktyce, większość czasu spędzimy z aparatami analogowymi oraz w ciemni.

Dla kogo ten kurs?

 • Pamiętasz jeszcze czasy fotografii analogowej i chcesz do nich wrócić?
 • A może starą fotografię znasz już tylko z opowiadań, zobacz to na własne oczy,
 • Masz na strychu sprzęt ciemniowy, ale nie wiesz jak go użyć?
 • Chcesz z powrotem włożyć kliszę do swojego analoga i zacząć tworzyć, ale nie wiesz jak się do tego zabrać?
 • Chcesz w praktyce nauczyć się poszczególnych procesów oraz etapów w ciemni fotograficznej

To co istotne, czyli program zajęć

1. Zaczynamy!
Jakie są główne różnice między fotografią cyfrową a analogową? Omówimy również rodzaje aparatów oraz ich właściwości. Pokażemy na to należy zwrócić uwagę przy fotografii czarno-białej, oraz do czego wykorzystujemy w niej filtry barwne? Zaznajomimy się z pomiarem światła, badaniem ekspozycji, czasów oraz nauczymy się korzystać ze światłomierza.

2. Praktyka z aparatem w dłoni
Jak obsługuje się aparaty analogowe, czym są nastawy TLR-SLR? Jakie są ich zalety i wady?
Powiemy jak fotografujemy w czerni i bieli portret, ruch czy w ciemności. Wykonamy zdjęcia z zadanych przez instruktora tematów.

3. I do ciemni..
Zajmiemy się obróbką materiałów negatywowych w teorii. Opowiemy jaki jest przebieg procesu, od czego zależy kontrast negatywu, jak uratować źle naświetlony film. Nauczymy się przygotowywać chemię do wywoływania, obsługiwać koreks oraz nawijać na niego negatyw. To wbrew pozorom nie jest takie trudne!

4. Pracujemy z powiększalnikiem
Omówimy techniki powiększania zdjęć, rodzaje materiałów pozytywowych i ich właściwości. Przy jakim świetle ochronnym należy pracować? Naświetlimy również nasze pierwsze fotografie.

5. Wywołujemy zdjęcia!
Przygotujemy odpowiednio stanowisko pracy, dowiemy się o co chodzi w długości czasów naświetlania, suszeniu odbitek oraz w jaki sposób archiwizować negatywy. Każdy będzie mógł wykonać ok. 10 odbitek formatu 10×15 oraz na koniec wybierze najciekawsze ujęcie i wywoła je w większym formacie 18×24!

Co zawiera cena?

 • Szkolenie w wymiarze 8 godzin według programu
 • Materiały
  pomocnicze
 • Przerwę
  kawową oraz
  napoje
 • Możliwość pracy
  na profesjonalnym
  sprzęcie
 • Możliwość
  wywołania własnych zdjęć
 • Upominek od
  Uczymy Fotografii
 • Certyfikat
  ukończenia kursu

Zajęcia dostępne w następujących terminach

do góry

Copyright © 2012 UczymyFotografii.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.